Searching for the most expensive gaming laptop in Nepal? Check our updated 2026 list of the most expensive gaming laptops with a dedicated GPU, a powerful CPU, OLED display, and more!

If you're looking to buy the most expensive gaming laptop in Nepal, this buying guide includes some of the best options available. The 2026 gaming laptops from Acer, MSI, Lenovo, and ASUS offer desktop-level performance, superior thermal management, OLED/Mini-LED display panels, and higher refresh rates.
How to find the most expensive gaming laptop in Nepal?
If you want a high-end gaming laptop, you should know that you will get a lot more performance for your money by spending the same amount on a desktop computer instead. But if you would prefer a portable option, there are many laptops available in Nepal with top-of-the-line specifications, including an RTX 5090 graphics card, high-refresh-rate OLED or Mini-LED displays, 32GB or more of RAM, large SSDs, and high-performance cooling systems. Below is a list of the top high-end gaming laptops currently available for purchase in Nepal.
Also Read:
Best Gaming Laptops in Nepal 2026
5. Lenovo Legion Pro 7i (2025) - RTX 5080
The all-new 2025 Lenovo Legion Pro 7i is one of the best value-for-money high-end gaming laptops you can purchase in the Nepali market. This beast packs the second-best options from both Intel and NVIDIA, featuring the Intel Core Ultra 9 275HX and the NVIDIA RTX 5080 laptop GPU. This GPU comes with 16GB of GDDR7 VRAM and a whopping 175W TGP, which means it's going to be a solid combo for both gaming and productivity, for more than 3-4 upcoming years. For thermals, the Legion Pro 7i comes with its proprietary Legion Coldfront Vapor system, which includes a large vapor chamber, a triple-fan setup, and liquid metal to help prevent thermal throttling in longer gaming sessions or intensive situations.
---RTX-5080.jpg)
For a more vibrant and immersive gameplay experience, it even comes with a 16-inch 16:10 OLED panel with a 240Hz refresh rate and a response time under 0.5ms GTG, and that's not all, as it also has 100% DCI-P3 color coverage, making it perfect for content creation too.
So if you are in search of an excellent gaming laptop that makes no compromises, you can't go wrong with the Legion Pro 7i. We also get an RTX 5090 variant, which I will discuss later in the list.
| Lenovo Legion Pro 7i (2025) - RTX 5080 Specifications: | |
|---|---|
| Display | 16” OLED WQXGA (2560x1600 pixels), 240Hz, 100% DCI-P3 |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24C/24T, up to 5.4 GHz) |
| GPU | NVIDIA RTX 5080 (16GB GDDR7, 175W TGP) |
| RAM | 32GB DDR5 6400 MT/s |
| Storage | 1TB Gen 4 NVMe SSD |
| Battery | Li-Ion 80 Wh |
| Weight | 2.57 kg |
| Dimensions | 364.38 x 275.94 x 21.9-26.65 mm |
| Price | NPR 552,900 |
4. MSI Vector 16 HX AI (2025)
Next on the list we have the all-new (2025) edition of the MSI Vector 16 HX AI. This beast of a device packs a top-of-the-line CPU and GPU featuring the Intel Core Ultra 9 275HX and RTX 5090 GPU. This is one of the cheapest gaming laptops to offer this high-end combo without any GPU limitations, featuring a whopping 175W TGP. To cool these high-end components, MSI uses its in-house Cooler Booster 5 technology, which includes 2 large fans and 6 large shared heat pipes between the CPU and GPU.
Talking about the build, it makes no excuse for its gamery looks and comes in a single “Cosmo Gray” color option. In terms of materials, the whole chassis features a durable plastic build and weighs a hefty 2.7 kg.

On the front, you are looking at a big 16:10 16-inch IPS panel with QHD+ (2560x1600) resolution. The panel comes with all the flagship features, such as a fast 240Hz refresh rate and 100% DCI-P3 color coverage, so it's perfect for both gaming and content creation.
In short, if you are looking for a max-out gaming laptop at a slightly lower price, you can easily go for this!
| MSI Vector 16 HX AI (2025) Specifications: | |
|---|---|
| Display | 16” IPS WQXGA (2560x1600 pixels), 240Hz, 100% DCI-P3 |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24C/24T, up to 5.4 GHz) |
| GPU | NVIDIA RTX 5090 (24GB GDDR7, 175W TGP) |
| RAM | 16GB DDR5 5600 MT/s |
| Storage | 1TB Gen 4 NVMe SSD |
| Battery | Li-Ion 90 Wh |
| Weight | 2.7 kg |
| Dimensions | 357 x 284 x 22.2 - 28.55 mm |
| Price | NPR 625,000 |
3. Acer Predator Helios 18 AI (2025)
Okay, in third place, we have the all-new Predator Helios 18 AI. For performance, it packs the same chips that we saw on the MSI Vector, but this beast of a device ships with a whopping 96GB of DDR5 RAM, which I think is overkill for laptops. The screen used here is a mini LED panel, which, if you look closely, is found on the newer MacBook Pros and delivers brighter colors with no risk of burn-in. And compared to OLED screens, mini LEDs don't achieve the same perfect blacks or infinite contrast, but OLEDs are better for dark rooms and movies.
Talking about the display specs, it comes with an 18-inch 4K panel and a fast 120Hz refresh rate. This display also covers 100% DCI-P3 color coverage. So, if you work on some serious color-critical tasks, then you can't go wrong with the Acer Predator Helios 18 AI.
.jpg)
Talking about the design, the Helios 18 is not your everyday laptop, as it comes with a huge 18" form factor and weighs around 3.5 kg.
| Acer Predator Helios 18 AI (2025) Specifications: | |
|---|---|
| Display | 18” Mini-LED 4K (3840 x 2400 pixels), 120 Hz, 100% DCI-P3 |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24C/24T, up to 5.4 GHz) |
| GPU | NVIDIA RTX 5090 (24GB GDDR7, 175W TGP) |
| RAM | 96GB DDR5 6400 MT/s |
| Storage | 2TB Gen 4 NVMe SSD |
| Battery | Li-Ion 99 Wh |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 400.96 x 307.9 x 17.3 - 29.55 mm |
| Price | NPR 950,000 |
2. ASUS ROG Strix Scar 18 (2025)
In second place is the ASUS ROG Strix Scar 18, a top-of-the-line gaming laptop. It features the same RTX 5090 GPU, Intel Core Ultra 9 275HX CPU, and a large 18-inch mini-LED display (lower resolution WQXGA compared to 4K) as we saw on the Acer Predator Helios 18 AI. But here we get an exclusive Thunderbolt 5 port with 120 Gbps of bandwidth, compared to 40 Gbps on Thunderbolt 4, which no other laptop on this list offers.
.jpg)
For design, here we get a premium design with a full-surround RGB light on the bottom as well as an “AniMe Vision” display on the top lid. The SCAR 18 also comes with a tool-less design with a "Q-Latch System" to make RAM and SSD upgrades easier.
| ASUS ROG Strix Scar 18 (2025) Specifications: | |
|---|---|
| Display | 18” Mini-LED WQXGA (2560x1600 pixels), 240Hz, 100% DCI-P3 |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24C/24T, up to 5.4 GHz) |
| GPU | NVIDIA RTX 5090 (24GB GDDR7, 175W TGP) |
| RAM | 32GB DDR5 5600 MT/s |
| Storage | 2TB Gen 4 NVMe SSD |
| Battery | Li-Ion 90 Wh |
| Weight | 3.3 kg |
| Dimensions | 399 x 298 x 23.5 – 32mm |
| Price | NPR 837,900 |
1. Lenovo Legion Pro 7i (2025) - RTX 5090
Topping our list is the Lenovo Legion Pro 7i, a powerhouse gaming laptop that offers both portability and high performance. The device comes with a top-of-the-line RTX 5090 GPU and Intel Core Ultra 9 275HX CPUs. If you love the smaller 16-inch form factor, this is a perfect pick. Here, you get a premium aluminum build with Legion branding on the top lid, plus customizable RGB lighting.
---RTX-5090.jpg)
Everything else from the screen to the physical ports is the same as I discussed above for the RTX 5080 variant.
| Lenovo Legion Pro 7i (2025) - RTX 5090 Specifications: | |
| Display | 16” OLED WQXGA (2560x1600 pixels), 240Hz, 100% DCI-P3 |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24C/24T, up to 5.4 GHz) |
| GPU | NVIDIA RTX 5090 (24GB GDDR7, 175W TGP) |
| RAM | 32GB DDR5 6400 MT/s |
| Storage | 1TB Gen 4 NVMe SSD |
| Battery | Li-Ion 80 Wh |
| Weight | 2.57 kg |
| Dimensions | 364.38 x 275.94 x 21.9-26.65 mm |
| Price | NPR 656,900 |
Best Gaming Laptops in Nepal 2026 [Summary]
| S.N | Best Gaming Laptops in Nepal | Price in Nepal | Best for |
| 5. | Lenovo Legion Pro 7i (2025) - RTX 5080 | Rs. 552,900 | OLED gaming and professional content creation |
| 4. | MSI Vector 16 HX AI (2025) - RTX 5090 | Rs. 625,000 | Most Powerful performance for price |
| 3. | Acer Predator Helios 18 AI (2025) | Rs. 950,000 | Big mini-LED immersive gaming |
| 2. | ASUS ROG Strix Scar 18 (2025) | Rs. 837,900 | Best Large-screen flagship |
| 1. | Lenovo Legion Pro 7i (2025) - RTX 5090 | Rs. 656,900 | Best overall performance |
Also Read:
Do you agree with our choice of the best gaming laptops in Nepal or do you want to add something to the list? Have your say in the comments section.
Frequently Asked Questions
Article Last updated: April 9, 2026


 Price-in-Nepal-1.jpg)




